פפירוס פתרונות דפוס מתקדמים

03-9614885

נייר ממוחזר ונייר אקולוגי – מצא את ההבדלים

נייר ממוחזר ונייר אקולוגי – מצא את ההבדלים

ייצור נייר נחשב לתהליך שאינו ידידותי לסביבה עקב מספר סיבות עיקריות:

  1. חומר הגלם העיקרי בתעשיית הנייר הם עצים שנכרתים ביערות, תהליך שגורם להצטמצמות של שטחי היערות בעולם.
  2. לצורך ייצור נייר נדרשות כמויות עצומות של מים, לדוגמא – כדי לייצר טון אחד של נייר נדרשים בין 10 ל- 100 קוב של מים.
  3. בתהליך הכנת הנייר עושים שימוש בחומרים מלבינים (כלור לדוגמא), המזהמים את האוויר והאדמה.

בנוסף, נייר משומש תופס כשליש מנפח האשפה הכוללת, עובדה שמעמיסה על תהליכי פינוי האשפה, גוזלת משאבי קרקע יקרים ותורמת לזיהום הקרקע והמים.

עם זאת, נייר הוא מצרך חיוני בחיים המודרניים, לכן רצוי למצוא דרכים בהן נוכל להמשיך לצרוך נייר, ובכל-זאת למזער את הנזק לסביבה בה אנו חיים.

פתרונות בשלב תהליך הייצור 

ניתן להשתמש בנייר אקולוגי, ידידותי לסביבה – שלצורך ייצורו לא משתמשים בסיבי עץ, אלא בסיבים שמקורם בגידולים חקלאיים כמו פישתן וכותנה – כריית חומרי גלם אלה מזיקה פחות לסביבה מאשר כריתת עצי יערות הגשם.

!!! חשוב לדעת שנייר הקרוי "נייר נטול עץ", דווקא כן עשוי מסיבי עצים – השם המטעה "נטול עץ" נגזר מכך שסיבי נייר זה עברו עיבוד כימי ולא עיבוד מכאני, דבר שתורם לנייר חוזק ולובן. נייר נטול עץ אינו נחשב אקולוגי או ידידותי לסביבה !!!
תקן מחמיר פחות של ייצור נייר אקולוגי מאפשר שימוש בעצים שגודלו במיוחד למטרות ייצור נייר, או שימוש בעצים תוך כדי נטיעת מספר עצים חדשים על כל עץ שנכרת (תהליך הקרוי כריתה מבוקרת).

בנוסף, נייר אקולוגי מוגדר ככזה שבתהליך ייצורו ננקטו אמצעים לחיסכון במים (שימוש במים מטוהרים וממוחזרים) ולחיסכון באנרגיה (שימוש באנרגיה סולארית), ושלא נעשה במהלכו שימוש בחומרים מלבינים שמזיקים לסביבה.

פתרונות בשלב צמצום כמות הפסולת 

צריכת מוצרי הנייר בישראל עומדת על כמיליון טון בשנה, ובכדי למנוע כמות אדירה של פסולת (הנטמנת בקרקע) רצוי למחזר את הנייר המשומש.

מיחזור מוגדר כתהליך בו נעשה שימוש בחומרים שנזרקו לאשפה כחומרי גלם ליצירת מוצרים חדשים. מוצרי הנייר העיקריים הממוחזרים הם קרטון, נייר עיתון ונייר משרדי – הקרטון נאסף בעיקר באזורי המסחר והתעשייה, הנייר המשרדי נאסף בעיקר ממוסדות, ממשרדים וממפעלים, ונייר העיתון בעיקר נאסף מהמגזר הפרטי.

השלב הראשון במיחזור נייר הוא תהליך של ניקוי צבעי הדפוס, באמצעות שטיפות מרובות עם כימיקלים שונים.

לאחר מכן מפרקים את הנייר המשומש לסיבים, דבר הנעשה ע"י הזרמת מים בכמות גדולה לתוך מיכלים בהם נמצא הנייר, עד לקבלת תערובת דלילה במיוחד המכילה כ- 98% מים ו- 2% סיבים בלבד. תערובת זו מסוגלת לזרום בצינורות אל תוך מכונות הייצור. בשלב זה ניתן להוסיף לתערובת סיבים המקנים לנייר תכונות מיוחדות כגון: חוזק, גמישות, מבנה, כושר ספיגה ועוד. בנוסף ניתן להוסיף חומרי הלבנה לקבלת נייר לבן, או צבעים שונים לקבלת נייר צבעוני.

את התערובת שמתקבלת מתיזים על רשת גדולה הנעה במהירות על גבי מערכת של גלילים, שמטרתם לסחוט את כל המים העודפים מהסיבים. כאשר גוש הסיבים מתייבש הוא עובר דרך גלילים המשטחים ומהדקים את הנייר ליצירת גיליונות גדולים של נייר ממוחזר. חשוב לדעת שבכל פעם שנייר עובר את תהליך המיחזור, סיבי הנייר מתקצרים ונחלשים ולכן איכות הנייר הולכת ויורדת. נייר ממוחזר מאיכות נמוכה משמש למוצרים אשר דורשים איכות נייר נמוכה יותר (כגון קרטון או נייר עיתון), או שהוא מעורבב עם נייר חדש כדי להעלות את איכותו.

איזה נייר ממחזרים ולאיזה צורך?

נייר משרדי לבן > נייר טואלט, מגבות נייר

נייר עיתון > תבניות ביצים

קרטון > אריזות קרטון חדשות

 

הירשמו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים >>

Call Now Button